http://mramerica.fitproconnect.com/Image/bacolumn3160.jpg http://mramerica.fitproconnect.com/Image/bacolumn2160.jpg http://mramerica.fitproconnect.com/Image/bacolumn1160.jpg
Friend and Follow Me!
This Month In Diet
  • Fill Up on Fiber
    Most people who eat a Western diet only get half the fiber they need per day for good health. So what’s the big deal about fiber and why did your mom always tell you to eat more of it? Here are four reasons why you need to add more fiber to your daily diet and how to get it. Read >>
  • Healthy Fast Food?
    Just a few years ago, it was hard to find diet-friendly options at a fast-food establishment. Recently, however, many fast-food chains realized people are interested in more than fast, quick food. So the next time you’re grabbing fast food, consider ordering one of the following options to stay on the healthy path. Read >>
  • Your Body & Calcium
    Every day, your body loses calcium, and it can’t produce calcium on its own. And when you’re lacking calcium in your diet, your body takes it from your bones, which leads to osteoporosis and other bone-breaking problems. Want to make sure you’re getting enough calcium? Eat these foods. Read >>
  • Thin Waist, Fat Wallet
    Since eating healthy can be pricy, if you’re trying to stick to a budget, it’s important to find ways to save money. With a little careful planning and some grocery shopping smarts, you can still eat healthily without breaking the bank. Here’s how. Read >>
Health and Fitness News

Thin Waist, Fat Wallet

Eat healthily on a budget with these tips.

The rumors are true. Your grocery bill is indeed higher when you buy healthy foods. Filling your grocery cart with processed foods, junk, and foods made with refined grains will put a smaller dent in your bank account. At least until you add up the doctors’ bills for all the chronic health conditions you develop down the road.

A recent study done by Harvard School of Public Health found that you’ll spend an average of $1.50 more per day per person when you eat a healthy diet that consists of fruits, vegetables, nuts, fish, and whole grains compared to eating an unhealthy diet of prepackaged foods. That’s $550 more per year per person or $2,200 for a family of four—a sizeable chunk of cash for anyone on a tight budget.

Since eating healthy can be pricy, if you’re trying to stick to a budget, it’s important to find ways to save money. With a little careful planning and some grocery shopping smarts, you can still eat healthily without breaking the bank. Here’s how.

Step 1: Make a List

How many times have you shopped for groceries only to load your cart with a bunch of random food that looked good in the moment? Yes, those strawberries looked delicious and were on sale, but there’s no way you’ll eat them all before they go bad. You may have had good intentions, but you don’t want your healthy, expensive food spoiling. Before shopping, make a grocery list. Plan out the week’s meals, check your cabinets and refrigerator for what you have, and write down the foods you need. As you walk up and down the isles, only put items in your cart that are on your list. Eat a meal before shopping to curb your likelihood to buy extras.

Step 2: Compare Prices

First, compare prices at different grocery stores in your area. You may be paying more for shiny floors, a bigger selection, and free bagging, but if you’re looking to save money, shop around, check store advertisements, and ask friends for their opinions.

While at the store, look for generic options. They often taste just as good for less money. Some may even be made by the big-name companies! The most expensive items are generally at eye level, so scan up and down the shelves for better deals. When comparing prices, look at the price per ounce. You may save money by purchasing larger quantities, so if you eat a lot of a certain item, that can come in handy.

Step 3: Buy Whole Foods

Many foods are cheaper when in their least processed form. That means your grocery bill will be smaller when you buy a container of whole oats instead of individual packages of single oatmeal servings, a block of cheese instead of shredded, or whole produce rather than sliced or diced.

Step 4: Eat Less Meat

Meat is often the most expensive item on your grocery bill. While protein is an important part of your diet, there are less expensive ways to get it than meat. Plan at least two meals a week that don’t include meat. Beans, lentils, eggs, and canned fish contain quality protein at a fraction of the cost of red meat and fresh fish.

Step 5: Buy In-Season or Go Frozen

Prices of produce fluctuate throughout the year, depending on the season in which they’re harvested. In-season produce that’s grown locally is cheaper than out-of-season fruits and vegetables that have to be shipped from distant locations. When you want something that’s out-of-season, you’ll save money by picking it up in the freezer section. As an added perk, frozen, out-of-season foods are mighty nutritious, since they were frozen right after being picked.

About Training with Mr. America
About my programs: Mr. America Jason Kozma's Personal Training is a triple threat of body shaping weight workouts, precision fat-loss cardio and holistic nutrition using regular foods. Using his system, you can radically upgrade your fitness, health appearance and self-confidence. Clients routinely shed 20 pounds of body fat in eight weeks or less, increase their strength and flexibility, and achieve extreme cardiovascular fitness.

Even if you've never had success losing fat or gaining muscle before, my individually tailored program will work for you! Call now at (310) 772-5105 and find out how quickly you can get in the best shape of your life!

Visit Jason's website at www.LApersonaltraining.com​ !